Podsumowanie Harcerskiej Akcji Letniej 2016

Tegoroczna Harcerska Akcja Letnia w Wygnańczycach to obozy harcerskie i zuchowe w różnych terminach bowiem od 30.06.2016r. do 02.08.2016r., w których wzięły udział dzieci w wieku 7-17 lat z Lubina, Chocianowa i Wrocławia. Uczestnicy mieli okazję przeżycia niesamowitych przygód na Bazie Obozowej Hufca ZHP Lubin w Wygnańczycach.

Uczestnicy obozów harcerskich: „Alklelish”, „Asterix i Obelix” oraz  „Indiańska Osada pod opieką instruktorów hufca ZHP Lubin, przeżyło swoją harcerską przygodę w różnych fabułach: Gwiezdnych Wojen, osady Galów oraz Indian . Brali udział w warsztatach indiańskich, udzielania pierwszej pomocy, licznych wędrówkach i grach terenowych, stali na nocnych wartach, pełnili służbę w obozowej kuchni, a także zasiadali przy obrzędowych ogniskach. Nie zabrakło strzelania z łuku, zajęć sportowych oraz harcerskich piosenek na festiwalu obozowym.

Zuchy także były bardzo dzielne: spały pod namiotami, pełniły obozowe warty, mieli służbę na kuchni i razem z harcerzami walczyli o obozową flagę.

W ciągu ponad 30 dni pogoda dopisała i mogliśmy zrealizować wszystkie swoje atrakcyjne plany na bazie obozowej oraz w trakcie wycieczek.

We Wschowie odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Wschowskiej i wzięliśmy udział
w zajęciach oraz warsztatach o różnej tematyce. W Zielonej Górze nasze przygody rozpoczęły się w Aquaparku, a następnie doświadczaliśmy różnych zjawisk w Centrum Nauki Keplera. A panoramę Zielonej Góry oglądnęliśmy z punktu widokowego w Palmiarni, w której widzieliśmy egzotyczne rośliny i ryby.

Dużo pieszych wycieczek odbyliśmy po naszym wygnańczyckim lesie – dotarliśmy do Wygnańczyc, do wąwozu oraz w wiele różnych ciekawych, leśnych zakamarków. A po dalszym terenie mieliśmy okazję przejechać się bryczką konną.

Na obozach odbyły się także zajęcia, gdzie mieliśmy okazję rozbudzić nasze zmysły: robiliśmy wulkany z lawą, ciecz nienewtonowską i doświadczaliśmy różne zapachy i  gęstości. Tworzyliśmy prace za pomocą farb i strzykawek oraz malując dłońmi i stopami.

Wzięliśmy udział w wielu grach terenowych, podchodach, teleturniejach, grach sportowych,  festiwalu piosenki, rozpaliliśmy prawdziwe ognisko. Zażywaliśmy kąpieli w jeziorze Dąbie pod czujnym okiem ratownika, a na plaży budowaliśmy niesamowite rzeźby.

Czas bardzo szybko minął, ale udało nam się nawiązać nowe przyjaźnie i posmakować leśnej przygody.

W tym roku zuchy same stworzyły własną stację meteorologiczną, przygotowując samodzielnie przyrządy meteorologiczne takie jak: deszczomierz, barometr, wiatromierz. Nie zabrakło również wielkiego eksperymentowania z użyciem codziennych, łatwo dostępnych substancji. Hodowla kolorowych kryształków, doświadczenia z wytwarzaniem dwutlenku węgla, podwodny świat meduz, ninja balls, wytwarzanie własnych farb to tylko niektóre
z zajęć. Na terenie kolonii powstałe Laboratorium Małego Zucha, gdzie umieszczano wszystkie wykonywane przez dzieci eksperymenty, przyrządy oraz prace plastyczne. Przez cały czas towarzyszyły nam różne atrakcje takie jak kajakowanie, gry i zabawy sportowe, zwiad do Wygnańczyc, zajęcia z I pomocy, wycieczka do Leszna podczas, której każdy miał okazję spróbować swoich sił w parku linowym i na basenie.

Dla wielu zuchów i harcerzy obóz pod namiotami był pierwszym rozstaniem
z rodzicami, co wymagało od nich samodzielności w codziennych czynnościach. Mimo to, dzieci radziły sobie doskonale, szybko nawiązały nowe znajomości. Dzieci wróciły do domów z masą wspomnień, ogromem nowych przyjaźni, a takie z nagrodami i dyplomami za trud swojej pracy. Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne obozy już za rok!

Zadanie wspierali Fundacja KGHM Polska Miedź oraz Gmina Miejska Lubin, którym serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc. Partnerami Harcerskiej Akcji Letniej, którym także należą się podziękowania byli: Nadleśnictwo Włoszakowice, NZOZ Przychodnia „Eskulap” we Wschowie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowej Soli, Nowy Szpital we Wschowie.

W Harcerskiej Akcji Letniej 2016 Hufca ZHP Lubin wzięło udział łącznie ponad 450 osób
z różnych stron Polski: Wołomin, Nysa, Jelenia Góra, Legnica, Wrocław, Chocianów i Lubin.

Autorzy:

hm. Paulina Lew