Harcerze Hufca ZHP Lubin podsumowują Akcję Letnią 2019

Harcerskie lato Hufca ZHP Lubin w tym roku trwało wyjątkowo długo, bo od 24. czerwca do 25. sierpnia. Obozy w wielu miejscach i harcerze na bazie w Wygnańczycach z różnych stron Polski.

Harcerze Nieprzetartego Szlaku z terenu Dolnego Śląska odkrywali nieznane pirackie tajemnice podczas obozu letniego w dniach 26.06-10.07.2019 roku w Wygnańczycach. Obóz miał na celu propagowanie harcerskiego stylu życia oraz poznanie walorów przyrodniczych, turystycznych terenów obozowiska oraz okolicy. Urokliwa okolica jeziora Dąbie pozwoliła rozwijać różne umiejętności i sprawności. Harcerze i zuchy stanowili członków pirackiej braci. Jak to piraci przejęli wiele obowiązków począwszy od porządkowania przestrzeni po szalone zabawy i poszukiwania skarbów. Nie ominęły ich również ulubione zadania jak służba w kuchni, gdzie doskonalili się
w umiejętnościach kucharzenia. Liczne gry i zabawy, w których brali udział harcerze Nieprzetartego Szlaku pozwalały im oderwać się od otaczającej ich na co dzień rzeczywistości i przenieść się do świata piratów. W celu integracji grupy i zawiązania licznych relacji przyjacielskich odbyły się wycieczki terenowe i krajoznawcze. Pierwsza atrakcją była wycieczka do Kościana do Pirackiego parku Rozrywki. Teren parku w tematyce pirackiej przeniósł nas w krainę fantazji. Przygody czekały na każdym kroku: Park dmuchawców, Park trampolin, Jumplandia, Chiński Park linowy, Obrotowy domek, Czarna dziura, Świat Bajek, Jurrassic Tunel  z ruchomymi dinozaurami, Wykopaliska archeologiczne, Labirynty i łamigłówki, Poducha do skakania, Pływaliśmy łodzią, zjeżdżaliśmy oponami z górki na pazurki, Nie obyło się tez bez chrztu pirackiego, parku linowego, w którym mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności. To był raj dla pirata. Druga wycieczka to wyjazd do Zielonej Góry. Podziwialiśmy uroki Palmiarni. Przenieśliśmy się choć na chwilkę w tropiki. 

aby później moczyć się w miejscowym Aquaparku. Młodzież uwielbia zabawy w wodzie a atrakcji było, co niemiara. Urozmaiceniem naszych pirackich dni były warsztaty doświadczalne pt. „Budujemy rakietę wodną”, „Bezkręgowce są wśród nas”, „Co pływa, co tonie?” i wiele innych.

Umiejętności wokalne i nie tylko uczestnicy mogli sprawdzić podczas Festiwalu Twórczości Artystycznej. Repertuar przygotowanych utworów był tak szeroki, że jury miało problem z oceną. Uczestnicy festiwalu prezentowali swoje umiejętności w kilku kategoriach: taniec, śpiew, oraz małe formy teatralne. Wszyscy byli zadowoleni i pełni emocji. Podczas obozu kształtowaliśmy również swoje ciało podczas rozgrywek sportowych. Była gra w ringo, bule, bierki, hula-hop, skakanie na skakance, strzały na bramkę , rzutki do celu oraz bieg na orientację. Każdy miał okazję pokazać co potrafi, każdy znalazł cos dla siebie.

Obrzędowość, oglądanie zachodów słońca na plaży, zajęcia plastyczne, sportowe, poznanie szyfrów, znaków patrolowych, gry terenowe i wieczorne ogniska oraz wpleciona we wszystko metodyka harcerska, to wszystko po to aby nowi i starzy obozowicze mogli nie tylko zobaczyć, ale także na własnej skórze przekonać się, czym tak naprawdę jest harcerstwo.

Wiele przyjaźni zostało zawiązanych i serc zapłonęło przy blasku ogniska. Te dwa tygodnie ukształtowały w uczestnikach poczucie obowiązku we współdziałaniu, samodzielność
i odpowiedzialność. Nad uczestnikami czuwała kadra: phm A. Karlak, pwd M. Dereń, dh. Aleksandra Szczepaniak, dh Rafał Łęcki.

W dniach 20.07.-3.08.2019 r. zjednoczone siły SH "Szaniec" w Chocianowie i 78 DH "Kaskada" ze Ścinawy wybrały się na mazurską przygodę - w przerwach od zachwycania się pięknym krajobrazem bazy, harcerze pływali na jachtach i kajakach, wędrowali po Mazurach, a także brali udział w licznych zajęciach, mierząc się z wyzwaniami "Czarnej Perły". Kulminacyjnym punktem obozu była 3-dniowa wycieczka do Warszawy, podczas której uczestnicy obozu wzięli udział w państwowych obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, kilkukrotnie włączając się w służbę podczas uroczystości. Odwiedzili też wiele miejsc związanych z bohaterami drużyn i zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Czas spędzony z przyjaciółmi z pewnością pozostanie w pamięci jako niesamowita przygoda, a wrażenia z Warszawy zmotywują do dalszej służby.

Przez dwa tygodnie harcerze ze Szczepu Harcerskiego "Falanga" oraz 77 WDH "Silvestris" zgodnie z tematyką obozu odbyli wędrówkę w czasie po różnych epokach w Harcerskiej Bazie Obozowej w Krzeczkowie. 50 harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników poznawało życie w minionych czasach a także pod okiem doświadczonego żeglarza uczyło się fachu żeglugi po jeziorze Niesłysz na żaglowce "Omega". W trakcie obozu odbyła się także wycieczka do Zielonej Góry gdzie harcerze mieli okazję do wyskakania energii na Parku Trampolin a także długiego odpoczynku na Zielonogórskim Aquaparku. Wszyscy we wspaniałych humorach wyjechali do domu 30 lipca.

Podczas Obozu Harcerskiego w Pólku razem z Młodzieżowym Kręgiem Instruktorskim "Siódemka" bawiło się 30 harcerzy i harcerek!

Tematyką, która towarzyszyła uczestnikom przez dwa tygodnie była "Feudalna Japonia". Mieli okazję nauczyć się tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty "Chanou", poznali kodeks japońskiego samuraja "Bushido, przeszli próbę męstwa i odwagi. Nie zabrakło nauki gotowania japońskich potraw - oczywiście po harcersku, czyli na kuchni polowej. 

Podczas wycieczki do Torunia nie mogło zabraknąć toruńskiego piernika! Każdy mógł własnoręcznie wykonać, a następnie ozdobić lukrem swojego piernika - nie wszystkie wróciły w całości do domów. 

1 sierpnia harcerze upamiętnili 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, apelem zorganizowanym przez Harcerski Ośrodek Obozowy "Pólko". Cały ten dzień był poświęcony historii powstańców.

Harcerze wrócili do domów zadowoleni i gotowi na kolejne harcerskie przygody, tym razem podczas trwania roku harcerskiego.

W dniach 5-19.08.2019r. w Wygnańczycach miał miejsce obóz ph. „Wehikuł czasu” - tu zuchy
i harcerze zdobywały kolejne sprawności: „Marynarza ”, „Pirata”, „Turysty”. Cała kolonia miała charakter rycersko-piracki, gdzie każdy zuch mógł nauczyć nowych piosenek, węzłów, budowy statków i przeżyć fantastyczną przygodę. Podczas całego obozu zuchy dostawały listy od niewidzialnej ręki z zadaniami do wykonania. Zwiedziły także zamek w Rydzynie oraz Głogowie. Przed uczestnikami obozu trudne wyzwanie: tylko odwaga, spryt i ciekawość pozwoliły im rozwiązać mnóstwo tajemniczych zagadek. Harcerze przeszli gruntowne szkolenie, m.in. z zakresu budowy statków, wytwarzania broni, gotowania w warunkach polowych, I pomocy, budowania szałasów, skradania się, posługiwania się mapą itp.

Bazę w Wygnańczycach odwiedzili w tym roku zuchy i harcerze z Katowic, Będzina, Wrocławia, Lubina, Bolesławca, Kamiennej Góry, Zielonej Góry, Gubina, Wołomina. Łącznie ok. 800 osób.

Wypoczynek przebiegł spokojnie bez większych wypadków i zgodnie z przyjętymi planami.

Więcej zdjęć można zobaczyć na naszym profilu na facebooku.