Jak wybrać drużynę harcerską dla swojego dziecka?

Drogi rodzicu!

Jeśli wraz z dzieckiem zastanawiasz się nad wyborem drużyny harcerskiej, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze niech twoja pociecha zastanowi się czy wśród jej znajomych nie ma jakiegoś harcerza – to najprostsza droga, żeby dziecko trafiło do jednostki, w której się zaklimatyzuje. Jeśli uda mu się znaleźć kogoś takiego, cały problem rozwiązany. Jeśli jednak ten sposób zawiedzie możecie w inny sposób znaleźć drużynę, która na pewno chętnie przyjmie nowego członka. Do jakiej drużyny powinien chętny iść?

 

  1.  Ile lat ma twoje dziecko?

Związek Harcerstwa Polskiego działa w czterech pionach metodycznych – są to zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy.

Jeśli twoje dziecko ma 6-10 lat (do końca 3 klasy szkoły podstawowej) powinno udać się do gromady zuchowej, 10-13 lat mają harcerze z drużyn harcerskich – uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej. Drużyny starszoharcerskie zrzeszają gimnazjalistów (13-16 lat), natomiast jednostki wędrownicze – powyżej 16 roku życia. Drużyny wielopoziomowe to takie, które zrzeszają osoby w różnym wieku, z różnych pionów. ZHP dopuszcza istnienie jednostek koedukacyjnych, stąd nie trzeba się martwić, że dziewczynka trafi do drużyny chłopców lub chłopiec do jednostki żeńskiej.

  1. Gdzie działa jednostka?

W tabelce, zawierającej wszystkie jednostki naszego hufca, znajduje się kolumna „Teren działania”. Najlepiej wybrać jednostkę, która działa przy szkole, w której uczy się dziecko. Jeśli jednak termin zbiórek (kolejna rubryczka) koliduje z innymi zajęciami lub przy szkole nie ma jednostki harcerskiej działającej w odpowiednim pionie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć do innej drużyny bądź gromady.

  1. Inne oznaczenia

Przy niektórych jednostkach można spotkać następujące oznaczenia:

Imię (np. 12 DH „Etna” im. Janusza Korczaka, 15 DSH „Mgławica” im. Mikołaja Kopernika) – chętne jednostki mają możliwość realizowania kampanii bohater. Polega ona na tym, że w określonym czasie poznają życiorys, zasługi wybranego przez siebie bohatera. Wykonują zadania, które wcześniej ustalą (oraz komenda hufca je zaakceptuje). Całą pracę dokumentują, a kiedy uda im się wykonać wszystkie zadania wnioskują o zamknięcie kampanii. Przyznawane jest im wtedy prawo do noszenia imienia bohatera.
Odznaka Grunwaldzka (np. 19 Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Przyjaciele Zwierząt”) – odsyłamy na stronę: http://odznaka.grunwald.zhp.pl/

Nieprzetarty Szlak (np. 8 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Włóczykije”) – jednostka zrzeszająca osoby niepełnosprawne - http://ns.zhp.pl/

 

  1. Drużynowy

Drużynowy to lider drużyny. Kieruje jej pracą. Jeśli jest niepełnoletni, nad jego pracą czuwa pełnoletni opiekun, który powinien być na każdej zbiórce, spotkaniu drużyny. Drużynowi są szkoleni na specjalnych kursach przewodnikowskich i metodycznych, po których ukończeniu uzyskuje dyplom oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu liderów młodzieżowych organizacji pozarządowych. Na takim kursie pogłębia swoją wiedzę z zakresu technik harcerskich, poznaje różne metody wychowania w ZHP, dowiaduje się jak powinien prowadzić dokumentację jednostki. Szkolenia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów harcerskich i nie tylko. Dodatkowo liderzy rozwijają się na różnych warsztatach. Wszystkie działania odbywają się zgodnie z zasadami Harcerskiego Systemu Wychowawczego: braterstwo, służba, praca nad sobą. Drużynowy stara się budować relacje z członkami drużyny, którzy często traktują go jak starszego brata. Jest wolontariuszem, za pełnienie funkcji nie dostaje wynagrodzenia. Stale rozwija się, dokształca i motywuje też do tego swoich podopiecznych.

 

Jeśli na myśl przychodzą Ci jeszcze inne pytania – napisz do nas! Jeśli dotyczą konkretnej jednostki możesz napisać do drużynowego. Jeśli są bardziej ogólne kontaktuj się z biurem hufca: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

pwd. Agata Opala